DoujinStars
Shaso
Shaso

patreon


Time for the feedback!

 

Hello everyone! Here’s some news on the 0.12 update development process!

First of all, I had to work on the plan for the update a little more than I expected. I put various changes in it, even though I thought it was ready. I’m not going to spoil you everything, but just for you to feel the difference: the previous plan was focused around Ampelius and events he himself activates. It was changed in the new plan. You’ll see.

I have already started writing the text, I’m planning to make it around 5-6k words.

As I said, there will be around 2 or 3 unique new arts and the rest will be the redone old ones. No new animated scenes this time. However, the old ones will be redone.

Если вы уже прошли события в лагере, то не стоит переживать, плохая концовка откроется автоматически у вас в галереи.

If you already completed the events in the camp, don’t worry, you will automatically unlock the bad ending in your gallery.

Also, there is a new poll available. It’s about the new costume for Noemi. Here’s the poll of 5$ patron, and here is for 10$+ patrons.

I’m planning to release 0.12 in the next month. No certain dates for now, as I’m still working over some events.

----------

 

Всем привет! Вот и новый пост о прогрессе разработки 0.12 версии игры.

Начну с того, что я немного дольше повозился с планом и изменил его, хотя думал, что он готов. Не буду сильно спойлерить, но, чтобы вы поняли разницу, когда играли, то старый план был сфокусирован вокруг Ампелиуса и событиях, которые провоцирует он сам. В новой же все будет иначе, увидите.

Я уже начал писать текст, думаю вложиться до 5-6к слов.

Как я уже и говорил, новых артов будет штуки 2-3 и большая часть переделанных старых. В этот раз не будет новых анимированных сцен. Однако будут видоизменные старые.

Если вы уже прошли события в лагере, то не стоит переживать, плохая концовка откроется автоматически у вас в галереи.

Также доступно новое голосование, по поводу нового костюма для Ноэми. Вот тут для 5$ патронов, тут для 10$ и выше.

Я планирую выпустить 0.12 в следующем месяце, пока без точных сроков, т. к. все еще думаю над некоторыми событиями. 

Comments

It’s a good plan and I wish you everything that you have planned to be done as you would like it to be.

VitAnyaNaked


More Creators